Hasselnötsmousse 83 g
Njut av en läcker hasselnötsmousse med Sukrin Hazelnut Mousse, anpassad för alla tillfällen.
Denna mousse kombinerar en sammetslen konsistens med naturlig sötma från Sukrin och stevia, vilket gör den till ett fantastiskt val för dessertälskare.
- Naturligt sötad med Sukrin och stevia
- Sammetslen konsistens
- Kan göras med olika mjölkalternativ
Sukrin Hazelnut Mousse är en smakrik dessert som är enkel att tillaga. Blanda hela förpackningen med 2 dl lättmjölk och vispa kraftigt i 3-5 minuter. Låt moussen stå i kylen i minst en timme innan servering. Den kan även göras med sojamjölk, havremjölk eller mandelmjölk.
För variation kan du tillsätta chokladbitar, hackade nötter eller färska bär. Moussen fungerar också som fyllning i tårtor eller som glass om den fryses. Ett paket ger fyra portioner.
| Näringsinnehåll | Per 100 g |
|---|---|
| Energi | 503 kJ / 121 kcal |
| Fett | 6,2 g |
| Varav mättade fettsyror | 4,7 g |
| Kolhydrater | 19 g |
| Varav sockerarter | 6,1 g |
| Varav polyoler | 9,3 g |
| Kostfiber | 5,2 g |
| Protein | 4,4 g |
| Salt | 0,20 g |
| Netto kolhydrater | 9,3 g |
Ingredienser: Vispemulgator (glukos, kokosolja, emulgeringsmedel: mjölksyraestrar av mono- och diglycerider av fettsyror, mjölkprotein, stabiliseringsmedel: natriumalginat), sötningsmedel (erytritol), inulin (cikoriarotfiber), fettreducerad kakao (13%), förtjockningsmedel (acetylerad distärkelseadipat), aromer, salt, sötningsmedel (steviolglykosider från stevia). Med ett naturligt innehåll av socker.