BCAA används främst för att öka i ren muskelmassa och förhindra att kroppen hamnar i ett katabolt tillstånd under och efter hård träning. BCAA motverkar även mental och fysisk utmattning.
HMB används i samband med träning samt mellan måltider för att ge kroppen optimala förutsättningar till vävnadsreparation och motverka nedbrytning av muskulatur.
För kroppsbyggare är L-Leucin den viktigaste aminosyran för muskeltillväxt och för uthållighetsidrottare för muskelreparation, uthållighet och mentalt fokus.
En bar kan fungera som ett nyttigt mellanmål före träningen, måltidsersättare för viktkontroll, energitillskott under långa träningspass eller för att ge snabbare återhämtning efter träningen.
Bars med snabba kolhydrater och proteiner för att snabbt stoppa nedbrytande processer i kroppen och istället stimulera återhämtning och vävnadsreparation.
Energibars kan tas såväl just före ett träningspass som under ett längre träningspass för att upprätthålla prestationsnivån, eller efter ett träningspass för att fylla på glykogendepåerna.
Proteinbars kan fungera utmärkt som mellanmål under diet, komplettera en proteinfattig maträtt, intas före eller efter träningen och som ett nyttigt alternativ till godis.
Perfekt mellanmål under diet! Dietbars har en hög proteinhalt och små mängder socker och fett. Vissa dietbars innehåller även tillsatta vitaminer och mineraler för att kunna ersätta måltider.
100% Whey Gold Standard Genom sofistikerade metoder kan vassle ”isoleras” från råvarans oönskade innehåll som fett, kolesterol, laktos för att slutligen ge ett vassleprotein som är mer än 90% protein. Denna renaste form kallas vassleisolat (WPI) och är den mest förekommande ingrediens i ON 100% Whey Gold Standard™, bara ett exempel som visar att inga billiga råvaror används, detta för att ge dig den bästa möjliga produkt!
ON 100% Whey Gold Standard™ var en av de första produkterna någonsin som blev instantiserade (vilket gör produkten lättlöslig). Än idag så är det få produkter som är instantiserade så som ON 100% Whey Gold Standard, detta är varför produkten blandar sig så enkelt och inte klumpar sig, som är karakteristiskt för många andra proteinpulver!
Med ON 100% Whey Gold Standard™ har proteinhalten höjts ytterligare. Variationer förekommer mellan de olika smakerna beroende på att det går åt olika mycket smakämnen för att säkerställa rätt smak. Halten protein ligger mellan 79-82% protein och detta är alltså färdig produkt, inga fantasivärden som ofta används.
Smaken Med ON 100% Whey Goldstandard™ får du äntligen en välsmakande proteinprodukt med en stor variation av smaker. ON 100% Whey chokladsmak är idag en klassiker, men varför inte prova intressanta smaker som choklad/mint eller nya Rocky Road?
Som inte allt detta vore nog! HYDROWHEY™ hydrolyserade vasslepeptider (den form av vassleprotein som tveklöst tas upp snabbast) är inkluderade i vår exklusiva proteinprodukt för att göra ON 100% Whey Goldstandard™ komplett för snabbast upptag till dina muskler!
Tillsatta enzymer för lättare upptag och nedbrytning… mer vasslepeptider… högt innehåll av Glutamin och grenade aminosyror (BCAA) – listan kan göras lång men vad som gör 100% Whey Gold Standard™ till en referensprodukt för andra proteinprodukter sträcker sig längre än till de ingredienser som är inkluderade i varje förpackning. GOLD STANDARD – även tillverkning! Optimum Nutrition är en av mycket få kosttillskottsföretag som tillverkar sina egna produkter – i egna fabriker! Då våra produkter tillverkas i våra egna högteknologiska fabriker så kontrolleras dessa både från utomstående kvalitetssäkringsföretag samt våra egna interna kontrollavdelningar. Samtidigt så kontrolleras även råvarorna som kommer till fabriken för att säkerställa att du som kund skall få den höga kvalité som vi eftersträvar att ge dig! Att vara ett av de få företag som tillverkar själva räcker inte för oss, vi gör mycket mer än vad som krävs. De utomstående företagen som kontrollerar vår tillverkning och råvaror är idag inget krav från myndigheternas sida vad gäller tillverkningen, men ändå så letar vi rätt på de bästa företagen för denna uppgift. Detta gör att alla våra produkter tillverkas enligt cGMP (currently Good Manufacturing Practicies)
Observera att Optimum Nutrition nyligen bytt leverantör av protein och arom i 100% Whey Goldstandard™, därmed kan smakerna skilja sig från tidigare batcher. Produktens sammansättning och näringsinnehåll håller självklart samma höga kvalitet! Vi reserverar oss för produktmodifieringar som Gymgrossisten ej rår över och kan tyvärr ej godkänna reklamationer relaterade till 100% Whey Goldstandards förändrade smak.
Dosering Tag 1 skopa (ca: 30 g) 2-3 gånger per dag, förslagsvis på morgonen och efter träning. Blanda med valfri mängd vätska (ca 2-3dl).
Star Nutrition, Whey-100
Star Nutrition Whey-100 är ett kompromisslöst kvalitetsprotein tillverkat för dig som kräver det bästa! För maximal muskeluppbyggnad och fettförbränning! 269 - 989:-